Zastosowanie mikroskopii konfokalnej rogówki

Mikroskopia konfokalna jest to taki rodzaj mikroskopii świetlnej, który charakteryzuje się powiększonym kontrastem i rozdzielczością. Stosowana jest do uzyskiwania obrazów wysokiej jakości lub rekonstrukcji obrazów wysokiej jakości w trzech wymiarach. Mikroskopia konfokalna znalazła zastosowanie nie tylko w technice, ale również i w naukach biologicznych. Nic więc dziwnego, że stosuje się ją do badań nad tak wrażliwym organem, jakim jest ludzkie oko.

Możliwości mikroskopii konfokalnej rogówki

Mikroskopia konfokalna rogówki należy do jednych z najbardziej nowoczesnych metod badania, a przy tym jest nieinwazyjna. Dzięki niej można monitorować stan rogówki na poziomie mikrostrukturalnym. Pozwala na przyżyciową ocenę warstw rogówki i ewentualnych zaburzeń bez konieczności posiłkowania się preparatami histopatologicznymi. Wysoka rozdzielczość mikroskopu umożliwia dokonanie pomiaru grubości każdej z warstw rogówki. Mikroskop konfokalny charakteryzuje się tym, iż punkt skupiający soczewki kondensatora i soczewki obiektywu jest ten sam.

Zakres stosowania mikroskopii konfokalnej rogówki

Zastosowanie mikroskopii konfokalnej rogówki pozwala na określenie zmian morfologicznych, dzięki czemu możliwa jest prawidłowa ocena schorzenia i dobranie odpowiedniego leczenia. Na podstawie tego badania można zdiagnozować wszelkie choroby infekcyjne rogówki, dystrofię, zmiany wynikające ze stosowania określonych leków lub pojawiające się po poddaniu się przez pacjenta określonym zabiegom (takim jak laserowa korekta wady wzroku), czy będące skutkiem chorób metabolicznych.

Przed badaniem miejscowo znieczulane są worek spojówkowy oraz rogówka pacjenta. Na soczewkę obiektywu nakłada się specjalny żel, który poprawia kontrast i rozdzielczość obrazu, ale również chroni rogówkę przed bezpośrednim kontaktem z soczewką i minimalizuje ryzyko uszkodzenia nabłonka. Samo badanie trwa kilka minut, natomiast analiza obrazów wykonanych w trakcie badania wymaga więcej czasu. Badania nie powinno się wykonywać w przypadku ostrego stanu zapalnego oka.

Poza oceną stanu rogówki mikroskop konfokalny stosuje się do obrazowania spojówki, powieki oraz rąbka rogówki.