Wszystko co powinieneś wiedzieć o równowadze kwasowo zasadowej

Organizm ludzki jest bardzo skomplikowanym układem. Wystarczą lekkie odstępstwa od reguły i wszystko zaczyna się walić jak domek z kart. Dlatego tak ważna jest równowaga kwasowo zasadowa. O zakwaszeniu mówi się coraz więcej, ale tak mało osób się tym przejmuje. Dlaczego? Ponieważ nadal nie rozumieją istoty całego problemu.

Zakwaszenie organizmu jest bardzo częstym problemem, który może dotknąć każdego z nas. Wystarczy zła dieta, nawyki, brak ruchu i coraz więcej stresu. Odczuwamy liczne objawy, ale na dobrą sprawę nic sobie z nich nie robimy. Dopisujemy je pod inne choroby, albo zupełnie ignorujemy, twierdząc, że czasami przecież można je odczuwać, z powodu złego dnia, pogody albo złego samopoczucia.

Jakie są objawy problemów z równowagą kwasowo zasadową?

Kiedy powinna włączyć się czerwona lampka? Wystarczy obserwować swoje ciało i organizm, żeby wiedzieć, że coś jest nie tak. Najczęściej zwykła migrena może być pierwszym objawem zakwaszenia organizmu. Nadciśnienie, opuchlizna czy problemy trawienne to kolejne problemy, które powinny spowodować wzmożoną czujność.

Co zrobić gdy odczujesz takie rzeczy?

Zakwaszenie organizmu można łatwo wyleczyć, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Doprowadzenie do równowagi kwasowo zasadowej może trwać i będzie wymagać dokładnego monitorowania tego, co ląduje na naszych talerzach. Mówi się, że jeżeli jadamy produkty o kwaśnym pH, należy je neutralizować zasadowym w stosunku 1:1. Przykładowo, jadając 100 gram wołowiny, należy ją zneutralizować sałatką z buraczków, która też będzie miała 100 gram. Produkty, które są wskazane to wszystkie zielone warzywa, nabiały. Kwaśnymi są wszelkie czerwone mięsa, alkohol, papierosy czy nawet kawa.

Jednakże w momencie, gdy organizm ma mocny odczyn kwasowy, należy przyjmować więcej alkalizujących produktów – czyli tych, które doprowadzą do równowagi w organizmie. Następnie trzeba pilnować swojej diety oraz wprowadzać jak najwięcej zdrowych nawyków. Poza dietą, trzeba też zadbać o nieco ruchu i mniej się stresować. Choć to ostatnie może być trudne, jeżeli ma się pracę, która wymaga dużej odpowiedzialności.

równowaga kwasowo-zasadowa