W jaki sposób przebiega leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, jednak nie rozpocznie się bez zgody i chęci samego chorego. Najczęściej to jego słowa, „tak chcę się leczyć” są już połową sukcesu, drogą do wyleczenia, ale nie można też myśleć, że kliniki leczenia uzależnień zrobią resztę roboty. Przed uzależnionym jest mnóstwo pracy, musi się wykazać silną wolą, żelaznym charakterem i chęcią zmiany, która poprawi jakość jego życia!

Leczenie alkoholizmu nie jest procesem, który będzie trwać tydzień – tyle co wyleczenie grypy. To długotrwały proces, który składa się z wielu elementów, które wręcz trzeba przejść – każdy jeden. Zanim jednak zaczniemy terapię w ośrodkach leczenia uzależnień, trzeba zapytać samego siebie, czy jesteśmy gotowi na taki krok? Czy na pewno chcemy skończyć ze swoim problemem, czy może robimy to, bo ktoś od nas tego wymaga. Decyzja w 100% powinna być swoja, bez nacisków, bez nakazów, inaczej nic z tego nie wyjdzie.

Leczenie w klinikach ds. uzależnień trwa kilka tygodni, najczęściej chory musi się zameldować w takim miejscu i pozostawić wszystko za sobą. Na początku jest detoks, podczas którego jest ograniczony kontakt z najbliższymi. Następnie chory jest kierowany na pierwsze terapie – grupowe, indywidualne. Urzeczywistnienie swojego problemu, rozmowy z innymi chorymi odgrywają tutaj kluczową rolę. Taka osoba musi wiedzieć, że nałóg niszczy – jego osobę, bliskich, a dopiero na cudzym przykładzie można to najlepiej zobaczyć.

Leczenie alkoholizmu będzie trwać całe życie – niezbędne będą cykliczne spotkania, a także silna wola. Nie wolno nagle ulegać pokusie i sięgać za kieliszek. Wówczas cale leczenie nie ma żadnego sensu i wszystko należy rozpoczynać od nowa! A jak ktoś przejdzie przez te wszystkie kroki, na pewno zda sobie sprawę, że nie jest to łatwy proces i nie ma sensu go psuć, poprzez jedną złą decyzję. Ważne jest też, aby chory przez cały czas miał wsparcie ze strony swojej rodziny, opiekuna, jak i terapeutów, do których zawsze będzie mógł się zwracać z pytaniami, problemami czy też wątpliwościami, gdy pojawi się pokusa i będą po prostu słabi wobec niej.

Odwiedź stronę prywatnego ośrodka leczenia uzależnieńTu i Teraz

One Reply to “W jaki sposób przebiega leczenie alkoholizmu”

Comments are closed.