Terapia dla współuzależnionych – pomoc dla bliskich chorego

Uzależnienie jednej osoby powoduje, że cała rodzina odczuwa tego skutki. Niestety rodzina alkoholika jest w sposób pośredni pokrzywdzona działaniami osoby uzależnionej.

Zachowanie osoby uzależnionej

Należy mieć na uwadze, że osoba uzależniona od alkoholu często jest agresywna oraz wpada w niekontrolowane ataki furii. Jednocześnie jest często nieświadoma, a z tego powodu wykonuje nieprzemyślane ruchy oraz zaciąga pożyczki lub kredyty. Alkoholizm w dużym stopniu przyczynia się do rozbicia rodzin. Niestety przemoc w rodzinach jest cały czas obecna, a zaostrzenie przepisów w tej materii niewiele zmieniło, ponieważ patologie cały czas występują. Regularne picie alkoholu oraz używanie narkotyków sprawia, że reszta rodziny czuje się zagrożona oraz nie może spać spokojnie. Nie da się przewidzieć, co zrobi alkoholik, ponieważ jego działania są niekontrolowane. Nieprzemyślane zachowania członków rodziny powodują, że osoba uzależniona staje się jeszcze bardziej agresywna oraz niebezpieczna. Dlatego tak ważna jest terapia dla współuzależnionych, która zyskuje coraz większą popularność.

Jak wygląda terapia?

Terapia jest połączeniem spotkań indywidualnych ze spotkaniami grupowymi. Wszystkie spotkania organizowane są przez doświadczonego terapeutę uzależnień. Przedstawi on, w jaki sposób działa osoba uzależniona oraz jak można zapobiegać oraz interweniować, jeżeli czujemy się zagrożeni. Należy pamiętać, że problematyka współuzależnień jest niezwykle złożona, dlatego tylko regularne spotkania mogą przynieść efekty. Dobrym rozwiązaniem jest również pogłębiona terapia, którą można odbyć po skończeniu klasycznej formy terapii. Terapie grupowe pozwalają poczuć się akceptowanym. Jednocześnie pomagają stworzyć więzi oraz nawiązać relacje. Warto zauważyć, że osoby, które nawiązują bliskie kontakty z osobami uzależnionymi, często same mają problemy z emocjami. W ten sposób mogą poczuć się potrzebni oraz ważni. Zaniżone poczucie własnej wartości powoduje, że tacy ludzie wybierają osoby uzależnione na partnerów. Niestety, to tylko pogłębia problem i sprawia, że trudniej znaleźć rozwiązanie.