Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba centralnego układu nerwowego. Jednym z jej efektów jest uszkodzenie tkanki nerwowej. Ma wiele objawów, często jest przyczyną nawet głębokiej niepełnosprawności. Wymaga nie tylko leczenia farmakologicznego, ale też długotrwałej, intensywnej rehabilitacji, której celem jest minimalizowanie skutków powikłań, jakie niesie ze sobą stwardnienie rozsiane.
Powikłania
W SM chodzi o niedowłady różnych części ciała, nadmierne napięcie mięśni, zaburzenia równowagi. Częstymi objawami są też: zmniejszona możliwość ruchomości stawów, częste zmęczenia i bóle. Takie obawy wywołują konieczność rehabilitacji nie tylko w sferze fizjologicznej chorego, ale i psychicznej. Oczywiście rodzaje i zakres konkretnych ćwiczeń terapeutycznych zależne będą od powikłań, objawów i stanu zaawansowania stwardnienia rozsianego u konkretnego pacjenta. Najczęściej wynikają one z potrzeby ruchu, którą odnieść można do większości cierpiących na to poważne schorzenie i na tym aspekcie warto się skupić.
Ćwiczenia – ruch i mięśnie
W rehabilitacji przy stwardnieniu rozsianym wyróżnić można pięć rodzajów ćwiczeń, a właściwie ich zamierzonych efektów. Po pierwsze wytężenie siły mięśni – najłatwiej go uzyskać poprzez klasyczne ćwiczenia z użyciem ciężarków. Skuteczne jest też napieranie na ścianę rękami lub nogami. Zajęcia te pozwalają zmniejszyć odczucia zmęczenia mięśni poprzez ich wytrenowanie. Kolejny aspekt to poprawa elastyczności – cykliczne i regularne naciąganie mięśni, ścięgien, a także ruchy stawów w pełnym zakresie. Te ćwiczenia z kolei umożliwiają zmniejszenie gęstości mięśni oraz niwelują ograniczenia w ruchu stawów, wywoływane przez przykurcze. Kolejna istotną sprawa jest poprawa wytrzymałości – zajęcia z tego zakresu wpływają na wydolność płuc i właściwą akcję najważniejszego organu, czyli serca. Zaleca się tutaj ćwiczenia oddechowe. Sprawiają one, że serce i płuca działają pod większym obciążeniem, co wpływa na ich wytrzymałość. Spada też ryzyko chorób tych organów. Oprócz pracy z samym oddechem można też zastosować pływanie lub chodzenie. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, zalecany jest również rowerek stacjonarny.
Ćwiczenia – oddech, relaks
Praca nad równowagą i koordynacją pomaga chorującemu poprawiać jakość i bezpieczeństwo wykonywanych ruchów kończyn i całego ciała. O również niezwykle istotny element rehabilitacji przy stwardnieniu rozsianym. Warto tu wymienić rytmiczne ruchy rąk lub stóp, ćwiczenia w pozycji stojącej, najlepiej wykonywanie po kierunkiem terapeuty. Z kolei ćwiczenia relaksacyjne wpływają na wyciszenie psychiczne, co zmniejsza napięcie mięśni. Takim treningiem będzie przyjęcie nieruchomej pozy, głęboki oddech lub słuchanie relaksacyjnej muzyki nieruchomo, w odprężonej pozycji.
Stwardnienie rozsiane to ciężka choroba jak i dla pacjenta tak i dla jego rodziny. Warto zatem zgłosić się po pomoc do specjalistów. Osobom z Krakowa i okolic chciałbym polecić „Centrum rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna RST„. Fachowa rada i pomoc specjalistów z RST sprawi że pacjent poczuję się lepiej, a rodzina i najbliżsi nie będą się czuć bezradnie w obliczu choroby.