Do lekarza zazwyczaj chodzimy wtedy, kiedy kiepsko się czujemy i wiemy, że potrzebujemy leków na receptę. Niestety, powoduje to, że owszem, jesteśmy w stanie zwalczyć wiele tymczasowych i krótkich chorób, ale zupełnie nie radzimy sobie z tymi, które są poważniejsze. Okazuje się jednak, że szybkie wykrywanie chorób jest często podstawą długiego i zdrowego życia.
Istnieje pełen zestaw podstawowych badań, które powinna przeprowadzić każda osoba. Niezależnie od tego, jak czuje się dany człowiek, choroba może rozwijać się w jego organizmie bezobjawowo. W wielu przypadkach niektóre schorzenia mogą pojawiać się na drodze dolegliwości związanych z konkretnymi zawodami albo w wyniku nieprawidłowej diety czy stresu. Oto badania, które pozwolą cieszyć się zdrowiem przez długie lata.
Badania krwi
Wszyscy wiedzą o tym, że należy się regularnie badać, jednakże wiele osób nie zdaje sobie spraw z tego, jak ważne jest badanie krwi. Choć rzecz jasna wyniki badania morfologicznego często muszą być analizowane indywidualnie, w obliczu konkretnego organizmu i dodatkowych schorzeń, to jednak pewne normy obowiązują dla całego przedziału wiekowego. Bardzo często badanie krwi jest w stanie wykryć zarówno poważne nowotwory, jak również i niewielkie stany zapalne, które nie dają jeszcze o sobie znać. Jest to podstawowe badanie wskazujące na stan zdrowia organizmu i przydatne zarówno w przygotowaniu do zabiegów, jak również np. w ocenie kondycji organizmu.
Mocz w normie
Kolejnym istotnym badaniem jest badanie moczu. Próbka moczu jest w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat stanu nerek, a co za tym idzie – często również stanu całego organizmu. W moczu odzwierciedlenie znajduje cały proces oczyszczania organizmu, dlatego też znajdziemy tam wiele składników, które wskazują na stany zapalne czy problemy z poszczególnymi narządami. Szczególnie o regularne badanie moczu powinny zadbać osoby na rozmaitych dietach, zwłaszcza wysokobiałkowych. Przy okazji warto też zrobić badanie kału, zwłaszcza pod kątem często bezobjawowych pasożytów wewnętrznych.
Prześwietlenia – ważne!O ile o badaniach krwi się pamięta jako tako, zaś badania moczu czasami zlecane są przez lekarzy, to jednak prześwietlenia są zdecydowanie czymś zaniedbanym. Tymczasem dobrze jest robić prześwietlenie kręgosłupa, czaszki czy płuc regularnie, aby mieć pewność, że wszystko w organizmie dzieje się w porządku. Poszczególne rodzaje zdjęć RTG powinny w szczególności robić te osoby, których praca powoduje nadwyrężenie organów, np. prześwietlenie kręgosłupa u osób pracujących długo w jednej pozycji.