Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w przypadku płci żeńskiej występuje ono częściej. Problem ten dotyczy większość Pań po menopauzie jednak nietrzymanie moczu, zdarza się również i u młodszych kobiet.

Nietrzymanie moczu co może do tego prowadzić?

Wśród osób mających problem ten problem najczęściej diagnozuje się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Tutaj przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne i zależą one od ogólnego stanu zdrowia obecnie i w przeszłości.

Nietrzymanie moczu może być spowodowane dużą ilością porodów zwłaszcza tych zabiegowych m.in. użycie vacuum. Dodatkowo osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną także, są narażone na tego typu schorzenie.

Niestety problemy z utrzymaniem moczu dotyka również osoby otyłe. Badania wykazują, że mając dodatkowe kilogramy, jesteśmy w większym stopniu narażeni na tę dolegliwość. Oprócz tego przyczyniać się może też nadciśnienie, obniżenie macicy, infekcje oraz przewlekły kaszel.

Czy można uniknąć zabiegu?

Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu takie jak popuszczanie niewielkich ilości moczu, powinniśmy zacząć działać od razu. Pomocny może być trening mięśni dna miednicy. Dzięki niemu możemy zarówno leczyć ten problem, jak i zapobiegać.

Codzienny trening mięśni dna miednicy pozwala uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości lub opóźnić pojawienie się nietrzymania moczu. Niestety często się zdarza, że zabieg jest konieczny. Spowodowane jest do tym, iż kobiety nie wierzą, że trening mięśni może coś zdziałać. Jeżeli będziemy już w takiej sytuacji to nie, powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji o zabiegu.

Nietrzymanie moczu to duży dyskomfort.

Problem z NTM ma duży wpływ na codzienne życie. Może powodować to wstyd, a także wyłączenie się z życia towarzyskiego w obawie przed zdradzeniem wstydliwego problemu.

Czasem pacjenci mają z tego powodu również problem ze zgłoszeniem się do specjalisty. Jest to oczywiście błędem, ponieważ nietrzymanie moczu powinno być leczone. Sposób tego leczenia zależy oczywiście od zaawansowania oraz głównych przyczyn.