Przyczyny alkoholizmu

Alkoholizm to najczęściej występująca forma uzależnienia, obok środków odurzających, hazardu oraz gier komputerowych. Osoba chora nie kontroluje swojego życia i wszystko podporządkowuje uzależnieniu, często rujnując swoje życie rodzinne i karierę zawodową.

Przyczyny alkoholizmu

Badania prowadzone przez naukowców nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczyny alkoholizmu. Najczęściej mają one charakter złożony i uzależnione są od czynników genetycznych, medycznych, psychologicznych oraz kulturowych.

Uzależniają się od alkoholu osoby, które:

  • mają problemy z samoakceptacją,
  • mają niską samoocenę,
  • nie potrafią poradzić sobie ze stresem,
  • mają problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich,
  • mają niewłaściwe wzorce społeczne,
  • nie potrafią poradzić sobie z doświadczeniami traumatycznymi.

Picie alkoholu rozluźnia ich napięcie, wywołuje euforię i oddala problemy, którym powinni stawić czoła. Oczywiście są to odczucia doraźne, po wytrzeźwieniu wszystkie kłopoty wracają.

Wszystkie te trudności można pokonać bez sięgania po alkohol, wystarczy wsparcie bliskiej osoby, praca nad sobą oraz psychoterapia.

Dlaczego alkohol uzależnia?

Alkohol jest organicznym związkiem chemicznym, który bardzo szybko przenika do krwi (5-15 minut) i ma wpływ na działanie organów wewnętrznych oraz mózgu. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje uzależnienie.

Początkowo wypicie alkoholu powoduje rozluźnienie, wesołość, a nawet euforię. Nadmierna jego ilość wypita jednorazowo sprawia spowolnienie pracy mózgu i układu nerwowego. Występują problemy z koordynacją ruchów, problemy z mową, opóźnione reakcje na bodźce. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pijanych kierowców.

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzenia relacji społecznych uzależnionego, zarówno w pracy, jak i w rodzinie. Priorytetem dla niego jest alkohol, pozostałe wartości schodzą na dalszy plan. Choruje nie tylko alkoholik, ale także cała jego rodzina. Leczeniu i terapii muszą poddać się wszyscy.