Choroba alkoholowa sieje nie tylko spustoszenie w sferze fizycznej uzależnionego, ale i w jego psychice. Jest niczym robak, który toczy ludzki mózg. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.
Uzależnienie od alkoholu – kiedy staje się groźne?
Po pierwsze wtedy, gdy alkoholik sięga po coraz to większe dawki. W wyniku przepicia organizm zostaje silnie zaatakowany przez toksyny. Po drugie choroba alkoholowa staje się niebezpieczna również wtedy, gdy chory przestaje regularnie jeść i zaniedbuje branie leków.
W wyniku upojenia alkoholowego jego ciała także poważnie się odwadnia. Wreszcie uzależnienie od alkoholu staje się śmiertelną pułapką, kiedy w jego wyniku może dość u chorego do wylewu lub zawału.
Jakie są objawy fizyczne choroby alkoholowej?
Po pierwsze silne drżenie mięśni i rąk. Po drugie uporczywy ból głowy, który trzyma nawet przez kilka godzin. Po trzecie fizyczną oznaką alkoholizmu jest też suchość w ustach i wzmożone pragnienie. Jest to symptom klasycznego kaca. Po czwarte bóle mięśni i niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego. Objawy fizyczne choroby alkoholowej to również długotrwałe wymioty i nudności oraz biegunki.
Alkoholika męczą również zmiany nastroju, bezsenność oraz nocne lęki. Z medycznych dolegliwości warto wymienić tachykardie, czyli nierówne bicie serca, rozszerzenie źrenic oraz wzmożoną potliwość. Wszystkie te dolegliwości są wypadkową tego, że organizm samoistnie domaga się coraz większych ilości alkoholu. A gdy ich nie otrzymuje, u alkoholika pojawia się tak zwany zespół abstynencyjny.
Co zrobić, gdy zauważy się u siebie takie objawy?
Na pewno nie należy ich zwalczać – jeszcze mocniej się upijając. Metoda zwalczania klina klinem absolutnie nie jest tu pożądana. Należy raczej udać się na terapię odwykową. Te objawy wyraźnie sugerują, że wkroczyło się w zaawansowaną fazę choroby alkoholowej.
Oczywiście nie oznacza to, że leczenie w zakładzie zamkniętym to jedyne wyjście. Niemniej daje ono największą pewność, że przy odpowiednim prowadzeniu uda nam się uwolnić od choroby alkoholowej na dobre.