Kinesiotaping – co to takiego?

Często na siłowni można spotkać osoby z naklejonymi na ciele kolorowymi plastrami, zazwyczaj w okolicach barków lub kolan. Co to takiego i po co się to stosuje? Takie pytanie często zadają sobie osoby postronne.

Odpowiedź jest prosta i przewidywalna – taśmy chronią przed urazami i kontuzjami spowodowanymi przetrenowaniem lub niedokładnym czy nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Oczywiście taśmy nie mogą być przyklejone obojętnie gdzie, należy mieć wiedzę, w jaki sposób je stosować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dlatego jest to działka dla fizjoterapeutów – potrzeba specjalistycznej wiedzy i niemałego doświadczenia by dokładnie wiedzieć, gdzie umieścić poszczególne taśmy. Nieumiejętnie przyklejone plastry mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Metoda przyklejania taśm na ciele nazywa się kinesiotapingiem lub plastrowaniem dynamicznym. Zdobywa coraz większa popularność wśród fizjoterapeutów, gdyż nie tylko pozwala łagodzić skutki urazów, ale też im zapobiega. Plastrów używa się też do terapii zawrotów głowy – okleja się kark pacjenta elastycznymi plastrami, które nie krepują ruchów. Fanami tej metody są tez trenerzy piłkarscy – na boiskach całego świata można dostrzec piłkarzy z nogami oklejonymi specjalistycznymi plastrami.

Plastrowanie dynamiczne ma również zastosowanie w leczeniu paliatywnym – znacznie poprawia komfort życia obłożnie chorym, starszym pacjentom. Wspomaga naturalne procesy regeneracji organizmu, dlatego jest tak skuteczną i bezpieczną metodą.

Zamiast stosować je samemu, skontaktujmy się lepiej ze specjalistą w tej dziedzinie, najlepiej rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Po pewnym czasie na pewno nauczymy się wykonywać plastrowanie sami, ale ze zdrowiem lepiej nie ryzykować, dlatego udajmy się najpierw na przeszkolenie.

Więcej na ten temat można przeczytać na:

RST Rehabilitacja