Leczenie kanałowe to specyficzny rodzaj leczenia dentystycznego. Jest ono też nazywane leczeniem endodontycznym. Często jest ono kojarzone z zabiegiem dość bolesnym. Równocześnie jednak nie możemy zapominać, że jest ono bardzo skuteczne, a co za tym idzie – jest dobrą metodą leczenia, która daje zauważalne i szybkie efekty. Na czym polega leczenie kanałowe? Kiedy się je stosuje?
Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu z zęba uszkodzonych lub chorych tkanek i zastąpieniu ich specjalnym materiałem. Kiedyś leczenie to wiązało się z ogromnym bólem pacjenta, bo dentysta nie dysponował odpowiednimi badaniami. Długość korzenia zęba była oceniana szacunkowo, a znieczulenie nie było zbyt popularne. Obecnie leczenie kanałowe w Krakowie i innych dużych miastach wykonuje się zgodnie z wytycznymi medycznymi, które wskazują na szukanie rozwiązań niwelujących ból. Wykorzystanie wysokiej jakości rtg oraz mikroskopu pozwala na bardzo precyzyjne działanie, które daje świetne efekty bez bólu.
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe wykonuje się najczęściej wtedy, gdy pacjent skarży się na silne dolegliwości bólowe, które mogą powodować nawet zaburzenia snu. Zdarza się też, że martwy ząb nie powoduje bólu, ale wymaga leczenia. Kolejnymi wskazaniami do leczenia kanałowego jest martwica miazgi, próchnica wtórna, czy urazy zębów z odsłoniętą miazgą. Czasami jest ono także potrzebne do tego, by poprawić nieprawidłowo wykonane wcześniej leczenie albo usunąć skutki mikrourazów będących efektem złych nawyków np. obgryzania długopisów.
Leczenie kanałowe Kraków – leczenie pod mikroskopem
Niektóre przypadki są bardziej skomplikowane i wymagają leczenia, w którym należy wykorzystać mikroskop. Endodoncja mikroskopowa wymaga użycia bardzo dokładnego sprzętu. Umożliwia ona bardzo dokładne oczyszczenie kanałów, które z wykorzystaniem normalnych metod nie byłoby możliwe. Metoda ta sprawdza się, gdy kanały są wyjątkowo wąskie, zrośnięte albo zakrzywione. Dzięki użyciu mikroskopu zdecydowanie zwiększa się szansa na to, że zęba nie będzie trzeba usunąć.