Kiedy konieczna będzie rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa najczęściej potrzebna jest pacjentom po przebytych operacjach chirurgicznych. W dzisiejszym artykule skupimy się więc właśnie na nich. Podpowiemy w jaki sposób powinni o siebie zadbać, jak sami mogą sobie pomóc po zabiegu oraz czego powinni się spodziewać przy fizjoterapii.

Nie tylko po operacji

Wprawdzie dziś naszym celem jest pokazanie jak wygląda proces rehabilitacyjny po operacji. Niemniej jednak błędem byłoby nie wspomnieć również o tym, że ćwiczenia, masaże i inne formy terapii stosowane są również u osób cierpiących na:

  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • skoliozę i lordozę
  • bóle wynikające z przemęczenia
  • dolegliwości o podłożu stresogennym.

Kiedy tylko wrócisz do domu po operacji powinieneś stosować zimne i ciepłe okłady.

  • Zimne – kiedy towarzyszy Ci ból. Niskie temperatury obkurczają naczynia krwionośne minimalizując dolegliwości. Do tego celu możesz zastosować na przykład kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę lub zamrożone mięso.
  • Ciepłe – przyspieszają proces gojenia, ponieważ rozszerzają naczynia krwionośne a tym samym zwiększają przepływ krwi.
    Pamiętaj o odpoczynku

Nie powinieneś w żadnym wypadku przeciążać kręgosłupa. Może Ci się wydawać, że po tabletkach przeciwbólowych i okładach czujesz się naprawdę dobrze. Niemniej jednak zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza ortopedy. Jeśli w jego mniemaniu powinieneś nosić specjalny gorset – nie bagatelizuj tego.
Nie nadwyrężaj się podczas ruchu. Chodź ostrożnie, nie skacz i nie biegaj. Od samego początku staraj się również ćwiczyć prawidłową postawę (nie garb się). W ten sposób przyspieszysz proces rekonwalescencji i nie narazisz się na nawrót dolegliwości.

Rehabilitacja

Ten proces jest niestety najżmudniejszy i musisz uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Już przy pierwszej konsultacji fizjoterapeuta powie Ci jakie ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu, a czego należy unikać. Dowiesz się również w jakiej pozycji bezpiecznie zasypiać i jak siedzieć, aby nie zniweczyć osiągniętych efektów rehabilitacji.

Metoda fizjoterapii dobierana jest zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta

Nie da się więc ogólnikowo określić czego można spodziewać się po działaniu rehabilitanta. Zwykle wdraża on specjalnie skomponowany plan ćwiczeń fizycznych, które przywrócą pełną ruchomość i sprawność, ale stopień ich trudności będzie wzrastał systematycznie. Rehabilitacja powinna trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy w zależności od stanu i kondycji pacjenta.

Serdecznie dziękujemy Centrum Rehabilitacja RST za pomoc w tworzeniu tego wpisu.