Alkoholizm to bardzo powszechny problem – z badań WHO wynika, że ponad 2,5 mln Polaków nadużywa alkoholu, a około 800 tysięcy osób jest od niego uzależniona. Co gorsza, z problemem alkoholu boryka się ponad 2 mln polskich rodzin, a co za tym idzie dotyka on około 1,5 mln dzieci.
Jak rozpoznać zachowanie alkoholika – wczesne stadium
Alkoholizm najtrudniej rozpoznać w jego wczesnej fazie, gdzie zwykle problem jest bagatelizowany czy obracany w żart i dlatego widzimy zwykle finalne stadium objawiające się, np. kilkudniowymi ciągami alkoholowymi.
Warto więc reagować, gdy tylko zauważymy, że dana osoba może mieć problem z alkoholem, a więc np. zdarza się jej regularnie spożywać alkohol do obiadu czy codziennie pić wino do kolacji. Takie zachowania tworzą nawyki, a alkohol wpływa na smak jedzenie, trawienie, czy zasypianie, co tworzy uzależnienie od alkoholu.
Warto zadać takiej osoby kilka pytań kontrolnych. Na przykład:
- czy masz wewnętrzne poczucie winy, że pijesz za dużo alkoholu?
- czy denerwują cię ludzie, którzy krytykują cię za picie alkoholu?
- czy kiedykolwiek sięgałeś po alkohol ze stresu, strachu czy w celu pozbycia się kaca?
Takie pytania to za mało, żeby ocenić czy dana osoba ma problem, jednak są pierwszym krokiem, który daje wstępne odpowiedzi.
Charakterystyczne zachowania alkoholika
Wczesne fazy alkoholizmu to nadmierne picie podczas spożywania posiłków czy przed snem i racjonalizowanie sobie, że pomaga to w zasypianiu, natomiast dalsze fazy objawiają się przez bardzo charakterystyczne zachowanie alkoholika.
Charakterystyczne cechy alkoholika:
- picie alkoholu z powodu nawet najmniejszych okazji;
- wmawianie sobie, że alkohol ma pozytywne działania, np. że piwo pomaga oczyszczać nerki, wino działa dobrze na sen, a wódka hartuje i zapewnia zdrowie;
- spożywanie przesadnie dużych ilości alkoholu w wyniku przyzwyczajenia organizmu do alkoholu;
- luki w pamięci po spożywaniu alkoholu;
- ukrywanie alkoholu przed domownikami;
- picie alkoholu w wielodniowych ciągach alkoholowych;
- wahania nastroju w okresach abstynencji;
- pojawienie się stanów lękowych, nerwowych.