Fizjoterapia po urazach stawów i kości

Każdorazowo uraz w obrębie stawu czy kości może powodować poważne powikłania, które zaważą potem na aktywności fizycznej i zakresie ruchu chorego. Z tego powodu w przypadku wielu złamań, skręceń czy zwichnięć stosuje się dodatkowo rehabilitację.

Jeśli tylko lekarz ortopeda widzi zalecenia do przeprowadzenia dodatkowej rehabilitacji, ta – w różnych formach – przeprowadzona powinna być praktycznie jak najszybciej. Pozwala to nie tylko na prawidłowy powrót do zdrowia, ale również szybszy powrót do całkowitej sprawności, którą odznaczaliśmy się przed wypadkiem.

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

Zazwyczaj o rehabilitacji przy złamaniach czy zwichnięciach mówi się w przypadku, gdy doszło do poważnego urazu, często zakończonego dodatkowym unieruchomieniem oraz hospitalizacją. Tymczasem prawda jest taka, że praktycznie przy każdym urazie rehabilitacja może być sposobem na powrót do formy jak najszybszą drogą. Nie bez powodu każdy, nawet najmniejszy uraz u sportowców jest leczony zarówno stosowanie do uszkodzenia, jak również z pomocą fizjoterapeuty.

Rehabilitacja przy złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach w dużej mierze pozwala na zachowanie dobrej kondycji mięśni nawet podczas unieruchomienia kończyny. Mocne mięśnie, a potem – ćwiczone w trakcie rehabilitacji po usunięciu unieruchomienia – także mocne więzadła nie tylko pozwalają wrócić do zdrowia, ale również zapobiegają ponownemu urazowi.

Ile trwa rehabilitacja?

Przede wszystkim zależy to od sytuacji danego poszkodowanego oraz tego, jak poważny jest uraz. W przypadku mniej groźnych zwichnięć czy skręceń często fizjoterapia prowadzona jest przez ok. 2-3 tygodnie. Złamania wymagają zwykle dłuższej terapii, która może trwać nawet do 8 tygodni. Warto dodać, że kontakt z rehabilitantem zalecany jest jeszcze w okresie unieruchomienia kończyny, co pozwala na wykonywanie pewnych zestawów ćwiczeń (np. napinania mięśni) bez potrzeby zwiększania ruchowości stawu.

Ćwiczenia w trakcie rehabilitacji

Ćwiczenia w dużej mierze dobierane są indywidualnie dla danej osoby. Wynika to przede wszystkim z zawodowej oceny rehabilitanta, jeśli chodzi o potrzeby danego chorego. W większości przypadków praktykowana jest terapia manualna, która pozwala na powolne, ale efektywne pozyskanie straconej ruchomości stawu i kończyny. W parze z terapią manualną idą zwykle ćwiczenia, które wpływają na poprawę stabilności kończyny, co dotyczy zazwyczaj urazów na obszarze nóg. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowe metody leczenia, przykład krioterapię czy terapię przeciwobrzękową.

Więcej o rehabilitacji dowiesz się na:

RST Rehabilitacja

Polecamy.