Detoks alkoholowy – na czym polega?

W obecnych czasach alkohol jest najpopularniejszą odżywką i najczęstszym powodem zatruć. Każdy z nas słyszał z pewnością o detoksie alkoholowym. Ale czy naprawdę wiemy co dokładnie oznacza detoks alkoholowy? Jak go przeprowadzić, by sobie nie zaszkodzić? Na co uważać? Czego unikać? Jak długo trwa? Czy przynosi pożądane efekty? To tylko jedne niewielu pytań, na które szukamy odpowiedzi. Przybliżenie sobie pojęcia detoksu jest ważną kwestią, wówczas wiemy jak pomóc naszym najbliższym.

Co to jest detoks alkoholowy?

Przede wszystkim należy przybliżyć pojęcie alkoholu. Alkohol zawiera toksyny silnie uzależniające. Osoby uzależnione wpadają w tak zwany ciąg alkoholowy, przez co mogą spożywać alkohol przez parę dni, a nawet tygodni. Spożywanie alkoholu w tak dużych ilościach prowadzi do zaburzeń w organizmie, a w szczególności w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Nadużywanie alkoholu prowadzi również do deficytu witamin i minerałów.

Detoks to nic innego jak odtrucie organizmu z toksycznych substancji i zaopatrzenie organizmu w witaminy i minerały. Należy podkreślić, że detoks alkoholowy w domu nie jest tak skuteczny co detoks w ośrodku. Osoba uzależniona często przegrywa z silną wolą i chęcią sięgnięcia po alkohol. Najważniejsza jest jednak silna wola.

Detoks przerywa przede wszystkim ciąg alkoholowy. Osoba poddana detoksowi powinna przyjąć witaminę B1, potas i magnez, aby uzupełnić elektrolity i witaminy w organizmie. Przywrócenie organizmu do stanu funkcjonalności powoduje zmniejszenie fizycznych objawów zatrucia takich jak: padaczka alkoholowa, zaburzenia psychiczne.

Detoks alkoholowy nie tylko przy uzależnieniu

Detoks alkoholowy stosowany jest nie tylko w przypadku uzależnień. Detoks stosuje się również przy jednorazowych zatruciach. Lekkie zatrucie alkoholowe jesteśmy w stanie zwalczyć w domu dzwoniąc do odpowiednich firm, takich jak Medicus, którzy w jak najszybszym czasie dotrą do pacjenta i podadzą mu kroplówkę. Przy cięższych przypadkach niezbędne będzie jednak leczenie szpitalne. Przy zatruciu, szczególnie jednorazowym często pojawiają się nudności, wymioty i osłabienie organizmu – wówczas odtrucie trwa jeden/dwa dni.