Nadużywanie alkoholu odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym. Wiele osób, które cierpią na alkoholizm, musi w bliższej lub dalszej przyszłości stawić czoła chorobom psychicznym różnego rodzaju.
Zaburzenia psychiczne alkoholików
Alkoholicy są specyficzną grupą osób, które cierpią na różne zaburzenia psychiczne. Bardzo często pojawiają się u nich psychozy związane z nadużywaniem alkoholu. Co gorsze, wiele chorób psychicznych wcale nie znika po zakończeniu picia i mogą one towarzyszyć byłemu alkoholikowi przez długie lata!
Jakie są najczęstsze choroby psychiczne alkoholików? Są to:
- halucynoza alkoholowa,
- paranoja alkoholowa,
- zespół amnestyczny,
- zespoły otępienne i zaburzenia osobowości,
- depresja.
Halucynoza alkoholowa objawia się pojawianiem halucynacji, które mogą być krótkotrwałe, jak i trwać całymi dniami. Chory nie rozróżnia, co jest prawdziwe, a co jest tylko efektem choroby.
Paranoja alkoholowa dotyka aż 30% osób uzależnionych od alkoholu. Osoba, która na nią cierpi, najczęściej jest przekonana, że jego partner lub partnerka nie dotrzymuje wierności. W związku z takim przekonaniem wykazywać może się brakiem ufności, ale też agresją w stosunku do swojej drugiej połówki.
Zespół amnestyczny jest chorobą, która powoduje po prostu zaniki w pamięci. Chory ma problemy z utrwalaniem pewnych informacji, zapomina się w trakcie wykonywania codziennych czynności.
Aż u 70% alkoholików wykazuje się obecność zmian w korze mózgowej, które mogą prowadzić do wystąpienia zespołów otępienia i zaburzeń osobowości.
Depresja jest chorobą psychiczną, która występuje u co piątej osoby nadużywającej alkoholu. Jest to zaburzenie bardzo trudne w leczeniu i ciągnąć może się przez całe życie. Wielu alkoholików, którzy cierpią na depresję, podejmuje próby samobójcze.
To tylko najpopularniejsze zaburzenia, które pojawiają się u alkoholików. Im więcej i dłużej dana osoba pije, tym większe ryzyko pojawienia się któregoś lub kilku z tych zaburzeń.
Terapie „Tu i Teraz”
Tematyka leczenia alkoholizmu oraz przebiegu terapii została omówiona w naszym wcześniejszym wpisie. Znajdziecie go pod następującym adresem:
http://choroby.g25.pl/w-jaki-sposob-przebiega-leczenie-alkoholizmu/