Badanie Holtera, czyli obserwacja serca!

Serce to najważniejszy organ człowieka. Gdy przestaje bić, kończy się życie. Niestety, zdarza się to czasem zbyt szybko, nawet u ludzi młodych. Dlatego o serce należy dbać i trzeba je kontrolować. Jedną z metod, dzięki której można zdiagnozować lub wykluczyć schorzenia, poprzez obserwację pracy serca nawet przez całą dobę, jest tzw. badanie Holtera. Na czym ono polega i u kogo szczególnie ma zastosowanie?

Holter – strażnik mojego serca

Holter pomoże w wykryciu nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. To jego podstawowa zaleta. A jego działanie polega mniej więcej na tym samym, co trwające kilka minut znane nam badanie EKG. Jednak to właśnie holter ma przewagę, bowiem odkryje wszelkie zaburzenia oraz arytmie. Sama nazwa zarówno tego badania, jak i urządzenia wzięła się od nazwiska pochodzącego z Ameryki Normana Holtera – znanego biofizyka. Zatem jak „zaprzyjaźnić” się z holterem? Każdy pacjent powinien najpierw wiedzieć, że ów strażnik serduszka jest tak duży jak np. walkman i ma kilka przyssawek. Zawiesza się go na szyi albo odpowiednio przypina do paska i przykleja do ogolonych lub odtłuszczonych miejsc na klatce piersiowej. I aż do chwili ściągnięcia robi on to, co potrafi doskonale, czyli nieprzerwanie monitoruje pracę serca za pomocą elektrod. Co ważne, także w trakcie snu, a więc wtedy, kiedy najczęściej może dojść do pewnych zaburzeń, odstępstw od normy. Z założonym holterem bez problemu można normalnie funkcjonować, wykonywać codzienne czynności, bez nadmiernego forsowania. Nie jest też tym wypadku wymagana jakaś dieta. Jedynie, co jest zakazane, to w ciągu tych 24 godzin badania, to kąpać się, pływać itp., czyli po prostu mieć kontakt klatki piersiowej z wodą. Urządzenie może się bowiem łatwo popsuć, bo nie jest wodoodporne. Trzeba dodatkowo pamiętać, żeby prowadzić dziennik obserwacji, w którym notuje się różne, pojawiające się dolegliwości. Oraz o tym, aby poza guzikiem na urządzeniu, który sygnalizuje takie dolegliwości, nie naciskać niczego innego!

Badanie Holtera – szczególne wskazania!

Komu założyć Holtera? Jest kilka odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim tym osobom, które słabną, mdleją i mają zawroty głowy. Oraz tym ludziom, którzy czują, że kołacze im serce czy nierówno pracuje, jest powolne. Także paniom i panom z chorobą wieńcową i z podejrzeniem arytmii lub poddanym leczeniu antyarytmicznym, aby skontrolować skuteczności takiego leczenia. Inną grupą jest też ta z wszczepionym rozrusznikiem serca, bo Holter świetnie poradzi sobie z kontrolą pracy owego rozrusznika. Ważne, że badanie taką metodą jest całkowicie bezbolesne, do tego bezinwazyjne i nie ma mowy, aby powodował jakieś skutki uboczne. Niektóre przychodnie lekarskie umożliwiają dla pacjentów z problemami sercowymi usługę, jaką jest wizyta lekarska w domu. Wezwany specjalista może wówczas założyć Holtera w warunkach domowych, sprawdzić, czy działanie Holtera na pewno odbywa się prawidłowo i udzielić pewnych porad i konsultacji.