Badania w procesie fizjoterapii

Zanim przejdziemy do stosowania różnych metod fizjoterapii, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. A pod nazwą badania nie mamy od razu na myśli podpinania pod skomplikowaną aparaturę medyczną i badanie krwi.

Bardzo ważne jest ocenienie stanu zdrowia pacjenta i jego możliwości poddania konkretnym technikom fizjoterapeutycznym. Pierwszy etap badań, to tak zwane badanie podmiotowe, czyli po prostu przeprowadzenie wywiadu. Wielu fizjoterapeutów nie dość należycie traktuje ten etap badań i często go po prostu pomija. Natomiast zebranie informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, jego przeszłości medycznej czy rodzinnych schorzeń może mieć ogromny wpływ na przebieg leczenia.

Na każdym kursie i szkoleniu dla fizjoterapeutów podkreśla się wagę wywiadu i jego wpływ na wybór stosowanych metod pracy z pacjentem. Następnie przeprowadza się badania przedmiotowe, czyli badanie postawy ciała, zakresu ruchów, sposobu poruszania się, pomiary linijne, odczuwania bólu, ruchomości w stawach i mięśniach. Jeśli nadal wydaje nam się, że nie mamy pełnego obrazu stanu pacjenta i nie jesteśmy pewni, jak właściwie mu pomóc, wówczas można przeprowadzić dodatkowe badania specjalistyczne, w tym badania laboratoryjne, radiologiczne, EKG, tomograf, elektromiografia i inne. Zlecamy je indywidualnie, w miarę potrzeb konkretnego pacjenta.

Jedynie po przeprowadzeniu wszystkich potrzebnych badań będziemy mogli postawić właściwą, trafną diagnozę i zastosować szczegółowe, skuteczne leczenie różnymi metodami fizjoterapii.

Więcej na temat kursów oraz fizjoterapii można przeczytać tutaj