Najgorsze choroby to te, które dotykają dzieci. Nie potrafią one do końca zrozumieć, dlatego je boli, ani w dostatecznie dobry sposób opisać co się dzieje. Szczęście w nieszczęściu, ze w przypadku atopowego zapalenia skóry, rodzic jest w stanie samodzielnie rozpoznać dolegliwości i szybko reagować, by cierpienie dziecka trwało jak najkrócej.
Jeżeli Twoje dziecko zaczyna się skarżyć na rozdrażnienie, a towarzyszy mu przy tym świąd na skórze, który jest niezwykle denerwujący, to znak, że może to być atopowe zapalenie skóry u dzieci. Jest to tak zwany stan zapalny, który wywołany jest alergicznymi przesłankami. Ta choroba skóry może być spowodowana niemal wszystkim, co uczula – pyłki, detergenty, a nawet słońce! Często też jest tak, że przez bardzo długi czas stan czeka w uśpieniu, aby nagle zaatakować! Lekarze również uważają, że atopowe zapalenie skóry u dzieci ma podłoże genetyczne, a odpowiedzialne za to jest złe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Dlatego, jeżeli ktoś z bliskich Ci osób chorował kiedykolwiek na tę chorobę, może być tak, że wadliwy naskórek i nabłonek może mieć i Twoje dziecko!Jak walczyć?Szacuje się, że nawet co piąty obywatel naszego kontynentu choruje bądź przez jakiś czas chorował na atopowe zapalenie skóry u dzieci. Uważa się, że pierwsze oznaki tej choroby są dostrzegane po skończeniu 12 miesięcy przez niemowlę, ale i bywają przypadki, że nieco później zaczyna się objawiać.
Aby dokładnie rozpoznać, że jest to choroba, o której mówimy, należy dokładnie oglądać skórę u dziecka – suchość, wrażliwość czy podrażnienia chociażby przy noszeniu swetra to pierwsze oznaki, które powinny zwrócić naszą uwagę. Rumień, pęcherzyki czy pogrubiała skóra to efekt nieleczenia i ignorowania objawów, dlatego warto wcześniej udać się do lekarza bądź dermatologa, ponieważ dziecko może bardzo cierpieć z tego powodu!
W teorii można poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dziecka na własną rękę, jednak wizyta u dermatologa może ułatwić rozpoznanie i szybciej doprowadzić do poprawy stanu skóry. Lekarze nie dość, że wykonają wywiad, pomogą ustalić co jest winą tego stanu (jaki alergen), to szybko postawią diagnozę i rozpoczną leczenie. Najważniejsze to także odpowiednie dbanie o skórę – unikanie prania ubrań czy pościeli w mocnych detergentach, używanie delikatnych kremów do łagodzenia stanu.
Przy bardzo nasilonych objawach i braku efektów leczenia, niekiedy niezbędna będzie hospitalizacja dziecka – tym samym apelujemy, by nie ignorować objawów choroby!