Alkoholizm w Polsce

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną o przewlekłym charakterze, w której często występują nawroty. Wywołana jest ona poprzez uzależnienie od alkoholu. Konsekwencje tej choroby są bardzo niekorzystne i dotyczą zarówno osoby uzależnionej, jak i jej rodziny.

Problem społeczny

Uzależnienie od alkoholu stanowi w Polsce bardzo duży problem społeczny. Coraz częściej osoby w różnym wieku zaczynają w niebezpieczny sposób nadużywać alkoholu. Wśród osób, które coraz chętniej zaczynają korzystać z alkoholu można w szczególności wyróżnić kobiety oraz młodzież. A uzależnienie od alkoholu spowodowane jest właśnie wypijaniem pewnej ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu, niezależnie od tego czy jest to piwo, wino czy wódka. W każdym z tych wyrobów znajduje się pewna ilość alkoholu, która może stać się dla człowieka niebezpieczna.

Statystyka spożycia alkoholu

Poziom takiego zjawiska jak alkoholizm w Polsce może być sprawdzany między innymi dzięki prowadzonym statystykom. Zgodnie z nimi aktualnie w kraju wypijane jest od około ośmiu do około dziesięciu litrów spirytusu na osobę w skali roku. Jednakże statystyki te w żaden sposób nie uwzględniają alkoholu, który pochodzi z własnej produkcji lub też tego pochodzącego z przemytu, dlatego mogą być zaniżone. Z całą pewnością sprzedaż alkoholu w Polsce sprawia, że koszty społeczne nadużywania alkoholu są bardzo duże. Wśród nich można wyróżnić liczne choroby, a także powikłania z nimi związane.

Zobacz: Leczenie alkoholizmu Kraków - Terapie "Tu i Teraz"

Wiek pijących osób

Z całą pewnością można stwierdzić, że osoby pijące alkohol można spotkać w każdym wieku. Jednak z roku na rok coraz bardziej zwiększa się liczba młodych osób, które w niebezpieczny sposób spożywają alkohol, prowadząc do jego nadużywania. Często młodzież zaczyna pić alkohol już w szkole, wraz z rówieśnikami. W Polsce istnieje bardzo wysoka tolerancja dla różnego rodzaju używek, dlatego są one wciąż bardzo popularne i chętnie używane przez osoby w różnym wieku. Alkohol traktowany jest jako zupełnie niegroźna używka, która nie szkodzi zdrowiu.